Podążając śladem kolorów

Historia kolorów jest wpisana w rozwój ludzkości. Poszczególnym barwom od tysięcy lat przypisywano konkretne znaczenie, nierzadko symboliczne. Handel barwnikami pozwalał budować fortuny, nierzadko stawał się źródłem konfliktów wojennych. Człowiek na co dzień jest otoczony kolorami, ale raczej nie zastanawia się nad ich pochodzeniem. Nie zaprząta sobie głowy tym, co reprezentują. A szkoda, ponieważ tytułowa Historia kolorów to fascynująca opowieść. Clive Gifford zamknął ją w pięknie ilustrowanej książce. Wypełniona ciekawostkami, przybliża znaczenie poszczególnych barw. I wciąga całą rodzinę.

Książka nie tylko dla dzieci

Czy książka o kolorach może zainteresować dorosłych? Jak najbardziej, zwłaszcza gdy zawiera mnóstwo ciekawostek. Ich znajomość pozwala zabłysnąć w towarzystwie. Pomoże też dorosłym odpowiadać na niespodziewane, często trudne pytania swoich pociech. Clive Gifford napisał Historię kolorów głównie z myślą o młodych czytelnikach. Dzięki tej książce mogą:

  • zgłębić historię wielu barw, także tych mniej znanych,
  • zrozumieć znaczenie kolorów, to jak dużą rolę odgrywały w historii ludzkości,
  • poznać interesujące fakty, związane z rozwojem handlu czy symboliki.

Z tych samych powodów Historia kolorów przyda się dorosłym czytelnikom. Taka książka będzie świetnym prezentem dla ludzi w różnym wieku. Cała rodzina może się z niej mnóstwo dowiedzieć. A wspólna lektura daje okazję spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych.

Nieznana historia

Choć otoczeni na co dzień kolorami, ludzie rzadko je dostrzegają. Przyzwyczaili się, że świat jest wielobarwny i nie zwracają większej uwagi na poszczególne odcienie. Chyba że któryś z nich jakoś szczególnie wyróżnia się na tle otoczenia. Książka Clive’a Gifforda to źródło cennej wiedzy na temat historii powstawania barw. Warto po nią sięgnąć, aby pokazać swoim dzieciom ten bogaty świat. W szkole uczą się głównie mieszania barw i tworzenia konkretnych kolorów. Taką edukację warto uzupełnić pewnym rysem historycznym. Pokazać, że setki, a nawet tysiące lat temu uzyskanie barwników bywało bardzo trudne. Niektórych kosztowało nawet życie. Ludzie byli gotowi płacić fortunę za możliwość wykorzystania konkretnego koloru. Dlaczego to robili? Czasami z uwagi na chęć podkreślenia swojej pozycji. Kiedy indziej kierowały nimi bardziej praktyczne przesłanki, jak chęć zamaskowania nieprzyjemnego zapachu. Clive Gifford zabiera czytelników w kolorowy, bogaty i często brutalny świat barw. Pokazuje, że ich powstaniu towarzyszyły często dramatyczne okoliczności. A mimo to ludzie byli gotowi ryzykować, by móc otaczać się pięknymi kolorami.

Card obraz autorstwa freepik - www.freepik.com